Cilt Bakımı Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Işıl ışıl parlayan, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümünü kim istemez ki? Cildimiz, gün boyunca maruz kaldığımız dış etkilere karşı koruyucu bir bariyer görevi görür. Ancak stres, kirli hava, UV ışınları ve yanlış cilt bakımı ürünleri cilt sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle düzenli cilt bakımı yaptırmak sağlıklı bir ten görünümü için oldukça önemli. Tabii cilt bakımı yaptırmadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Gelin, cilt bakımı öncesi dikkat etmeniz gerekenlere bir göz atalım!

 

Cilt Tipinizi Bilin

Cilt tipi; cildin yağ oranına, nem seviyesine, hassasiyetine ve genel görünümüne bağlı olarak belirlenir. Yağlı, kuru, normal veya karma cilt tiplerinden birine sahip olabilirsiniz. Her cilt tipi için farklı bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Örneğin kuru bir cildiniz varsa yağlı ciltlerin kullandığı ürünleri kullanmak, cildinizin daha fazla kurumasına sebep olabilir. Bu nedenle cilt bakımı yaptırmadan önce mutlaka cilt tipinizi öğrenmeli ve size bakım yapacak uzmanı bu konuda bilgilendirmelisiniz. Peki, cilt tipinizi nasıl anlayacaksınız?

  • Yağlı Cilt: Eğer cildiniz fazla yağ üretiyorsa yağlı cilt tipine sahipsiniz demektir. Bu tip ciltler genellikle parlak ve geniş gözeneklidir. Akneye eğilimli olur. Yağlı ciltler için hafif, yüksek nem içeren ve su bazlı ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yüzünüzü düzenli olarak yıkayarak gözeneklerinizi temizlemeyi ve akneye neden olabilecek yağlı yiyeceklerden kaçınmayı da ihmal etmemelisiniz.
  • Kuru Cilt: Kuru cilt tipine sahipseniz teninizi yeterince nemlendirmediğinizde cildiniz pul pul dökülür. Kuru ciltler için nemlendirici özellikleri yüksek ve yağ içeren ürünler tercih edilebilir.
  • Normal Cilt: Normal cilt tipine sahipseniz şanslısınız. Normal ciltler genellikle pürüzsüz, nemli ve sağlıklı bir görünüme sahip olurlar. Eğer böyle bir cilde sahipseniz hafif ve nemlendirici özellikleri olan ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Karma Cilt: Son olarak karma cilt tipinden de bahsedelim. Bu cilt tipine sahip kişilerin T bölgeleri yağlı, yanakları ise genellikle kuru olur. Böyle bir durumda yağlı bölgeler için yağsız ürünleri, kuru bölgeler içinse nemlendirici ürünleri tercih etmeniz gerekir.

 

Ürünleri Önceden Test Edin

urunleri onceden test edin

Cilt bakımı yaptırmadan önce bakım sırasında kullanılacak ürünlere karşı vücudunuzun nasıl tepki vereceğini görmek için ürünleri test etmeniz oldukça önemli. Ayrıca yeni bir cilt bakım ürünü kullanmaya başlamadan önce de ürünü muhakkak test edin. Bu, cilt hassasiyetinizi görmenize ve ürünün cildinizde herhangi bir reaksiyona neden olup olmadığını gözlemlemenize yardımcı olur. Ürünü test etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Cildinizi temizleyin ve kurulayın.
  • Ürünü küçük bir alana uygulayın ve cildinize yedirin.
  • Ürünü bir süre cildinizde bırakın ve cildinizin herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediğini gözlemleyin. Kızarıklık, kaşıntı, yanma, döküntü veya herhangi bir rahatsızlık hissi varsa üründeki bir bileşene alerjiniz olabilir. Bu durumda ürünü kullanmayı bırakmalı ve dermatoloğunuza danışmalısınız.

 

Cildinizi Temizleyin

Cilt bakımı yaptırmadan önce cildinizi mutlaka temizleyin. Cildinizin temiz olması hem cilt sağlığı için önemli bir adımdır hem bakım ürünlerinden maksimum faydayı almanızı sağlar. Cildinize uygun bir temizlik rutini ile daha sağlıklı ve ışıltılı bir ten görünümüne sahip olabilirsiniz. Tabii bunun için cildinizin yapısına uygun bir temizleyici kullanmanız ve ona karşı nazik olmanız gerekiyor. Ayrıca cildinizi fazla yıkamaktan kaçının; çünkü bu, ciltteki doğal yağları ortadan kaldırarak cildi kurutabilir.

Award Winning Produce

Order Online

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vestibulum aliquam cursus. Mauris molestie aliquam urna. Curabitur nec eleifend risus. Integer eget libero sed elit pharetra ultricies eu in augue. Integer eget libero sed elit pharetra ultricies eu in augue.