İstanbul Boğazı’nın İncisi ! Ortaköy Camii Tarihi

Statik açıdan oldukça narin olan yapı 1862’de ve 1866’da onarılmış, 1894 depreminde büyük zarar görünce 1909’da Evkaf Nezâreti’nce yeniden tamir edilmiştir. Bu tamirde yıkılan eski yivli minareler yivsiz olarak yapılmıştır., minarelerin petek ve külâh kısımlarıyla yapının çeşitli bölümleri yenilenmiştir. 1960’larda binada yeniden çatlamaların oluşması sebebiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başlattığı restorasyon çalışmalarında zemin takviye edilmiş, kubbe yenilenmiştir. Bu onarımda ibadete kapatılan cami 1969’da yeniden açılmıştır. 1984’te büyük bir yangın sonucu kısmen harap olan bina tekrar restore edilmiştir.

Köklü Geçmişiyle Ortaköy Camii’nin Tarihi:

Öncelikle Büyük Mecidiye Camii olarak da bilinen bu yapı, Sultan Abdülmecid’in Boğaziçi’ni güzelleştirmek amacıyla yaptırdığı ince ve zarif mimarisiyle öne çıkmaktadır. Camii’nin bulunduğu yerde daha önce Vezir İbrahim Paşa’nın damadı Mahmud Ağa’nın inşa ettirdiği bir mescit bulunmaktaydı.. Camii’nin giriş kapısında yer alan kitabeye göre bugünkü yapı, 1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilmesi için talimaet verilmiş ve ettirilmiştir..

Ortaköy İskele Meydanı’nın kuzey ucunda, Boğaziçi’ne doğru uzanan küçük bir burun üzerinde bulunan camii; İstanbul’un birçok noktasından görülebilen eşsiz güzellikte bir mimariye sahip. Ortaköy Camii’nin mimarı, birkaç nesil boyunca Osmanlı Sarayı’na hizmet eden Balyan ailesinin bir ferdi olan ve mimari eğitimini Fransa’da tamamlamış Nikoğos Balyan’dır.

İncelikleriyle Göz Dolduran Ortaköy Camii’nin Mimari Yapısı:

Camiinin mimari açıdan en önemli özelliklerinden biri 18. yüzyıldan sonra özellikle Fransa ve İtalya saraylarında karşımıza çıkan Barok mimari tarzının kullanılması. Bu mimari tarzın bir özelliği olarak camiinin dış cephesi, muhteşem güzellikte taşlarla yapılmış oyma ve kabartma süslemeleriyle dikkat çekmektedir..

19. yüzyıl camiilerinin genel özelliğinde olduğu gibi camii de ana ibadet bölümünün yanı sıra padişahların namaz kılması ve dinlenmesi için yapılan hünkâr kasrı bölümü de bulunur. Camii, geniş ve yüksek pencerelere sahiptir. Camii’nin iç duvarları kırmızı ve beyaz parlak çizgili, pembe renkli sıvalarla yapılmış, minberin mermer yapısıysa pembe renkli taşlarla süslemiştir, ve ilgi çekiciliği göz önündedir..

Geçmişten Günümüze: Ortaköy Camii’nin Restorasyon Çalışmaları 

Mimari açıdan rıhtım üzerine inşa edilmesinden dolayı oldukça narin olan yapı, 1862’de ve 1866’da onarılmış, 1894 İstanbul depreminde çok büyük zarar görünce 1909 yılında büyük bir tadilata girmiş. İlerleyen yıllarda camii de oluşan yeni çatlaklar nedeniyle 1960’lı yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü, restorasyon çalışmalarını başlatmıştır. Bu çalışmalarda camiinin zemini takviye edilmiş ve kubbesi yenilenmiştir.

Bu restorasyonun ardından camii, 1969 yılında yeniden kullanıma açıldı.1984 yılında büyük bir yangın meydana geldikten sonra camii kısmen harap oldu ve tekrar restore edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011 ile 2014 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmalarının ardından camii ibadete açıldı.

Tüm bu restorasyon faaliyetlerinin sonucunda özgün parçaları büyük ölçüde değişmiş olsa da Ortaköy Camii, İstanbul Boğazı’nın tarihî önem taşıyan mimari eserlerinden biri olmayı başarıyor.

 

Ortaköy Camii’nin Ziyaret Saatleri ve Ulaşımı

Ortaköy Camii sabah saat 04.00 ile 22.00 arasında halka açık. Dileyenler gün içerisinde namaz kılıp ibadetlerini yapabiliyorlar. Eğer Avrupa yakasından Ortaköy Camii’ne ulaşmak isterseniz şehir içi toplu ulaşım ağlarını kullanabilirsiniz. Anadolu yakasından ulaşım için vapuru tercih edebilir, İstanbul’un keyifli manzarası eşliğinde seyahat edebilirsiniz.

 

Zirkon Suit Otel olarak istanbul seyahatlerinizi planlarken Ortaköy Camii, Eminönü Meydanı, Galata Köprüsü, Haliç, Sultanahmet Camii ve benzeri turistik noktalara düzenleyeceğiniz gezilerinizde Anadolu yakası ataşehir otel, olarak sizlere en huzurlu en güvenilir odaları sunmaktan mutluluk duymaktayız. Bostancı otel, konumundan otelimizin 4 dakika mesafesiyle İstanbul’un her noktasına çok kolay bir ulaşım sağlanmaktadır. odalarımız huzurlu güvenilir, konforlu, hijyeniktir. Günlük kiralık daire, rahatlığıyla sizleride Zirkon Suit Otel’e bekleriz.

Award Winning Produce

Order Online

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vestibulum aliquam cursus. Mauris molestie aliquam urna. Curabitur nec eleifend risus. Integer eget libero sed elit pharetra ultricies eu in augue. Integer eget libero sed elit pharetra ultricies eu in augue.