Zirkon Suit Kadıköy Otel,

Kadıköy, eskiden kaldedon, İstanbul ili’nin Anadolu Yakasında bulunan bir ilçesidir. Kocaeli Yarımadasının Güney Batısında bulunan kadıköy, Batı ve Güneyinde Marmara Denizi, Kuzeybatısında Üsküdar bulunmaktadır. Kuzeydoğusunda Ataşehir vardır, ve doğusunda maltepenin ilçeleri bulunmaktadır.Marmaranın sahil devamında Haydarpaşadan Bostancıya kadar uzanan ve kızeybatı – güneydoğusuna kadar oldukça uzun bir sahile sahiptir. kadıköy’deki kıyı sahili ve devamında uzanan ana güzergahlarıyla yerleşim yapısını belirler, ana hartelinde bulunan D-100 karayolu kadıköy’ün kuzeyini oluşturmaktadır. Kadıköydeki yeşleşmelerin başlangıcındaki tarihsel süreç, haydarpaşa koyu ile moda burnunun bulunduğu alanlarda yer almaktadır. İlçenin adını veren semt ve asıl kadiköy semti, kaba ismiyle kuzey ve kuzeydoğu demiryolu, doğusunda kurbağalıdere ve kalamış koyu bulunmaktadır. Batısında Marmara denizi, Haydarpaşa koyu vardır. Bugün bu alanlarda kadiköy çarşısı, yeldeğirmeni, moda gibi tarihi yerleşimleri bünyasinde barındıran Rasimpaşa osmanağa, caferağa gibi mahalleler bulunmaktadır.

Kadiköy Tarihi ve Önemi

Kadıköy, 19. yüzyıl itibariyle sürekli iskan bölgesi haline gelerek istanbul kendinde istanbul ile bütünleşmiştir, istanbulun diğer tarihi semtlerinden harici şehir tarihi bakımından kadıköy, oldukça genç bir semt olarak kabul edilir. Kadıköy Anadolu yakasının en eski Semtlerinden biri olan bu ilçe , bugun de Anadolu yakasının en hareketli noktası konumundadır. Zirkon Suit otel olarak kadıköy otel, kadıköy otelleri, bölgesinde bulunmaktadır. Kadıköy Osmanlı döneminden kalma yapılar oldukça rastlanmaktadır. Kadıköy ilçesi, kent ulaşımı açısından oldukça öneme sahip bir konumdadır. İstanbul’un çeşitli semtlerini birbirine bağlar ve bazı ana ulaşım yolları kadıköy ilçesi’nden geçmektedir. 2015 Yılı Yaşam Kalitesi Araştırması’nda Kadiköy ilçesi tüm ilçeler arasında 2. sırada bulunmaktadır.

Kadıköy İlçesi’nin Etimolojisi

İlçenin Antık Çağ’lardaki ismi olan Kalkedon, Yunanca bakır anlamına gelen halkis kelimesiyle ilişkilidir, Özhan örtürk’e göre aynı denemde Yunanistan’da bakir madenlerine yakın olarak konumlanmış olan Kadıköy, Aetolia’ya göre Halkia, ‘Epirus’Da Halaki gibi benzeyen isimli kentler bulunduğu iddiaları yer almıştır. Yunan tarihçi Heradot’a göre, Megabazıs adlı pers’li yazar kenti kuran kişilerin kör olması gerekir dediğini söylemiş ve bu söz zamanla folklorik bir anlatı’ya dönüşmüştür. Yer değiştiren bir kavum yeni yerleşim yerleşine ulaşabilmek için bir kahine danışırlar. Kahin, kavmindekilere körlerin ülkesinin karsısına yerleşmelerini dile getirir. Bugünkü İstanbul’a ulaşan kavım bulundukları taraf boş iken karşı tarafta yani Avrupa yakasında, bir yerleşim yeri olduğunu fark ederler. Bulundukları yerdeki avantajlar ve güzellikleri fark edemeyen karşı kıyıdaki kişilerin ancak kör olabileceklerini iddia ederek İstanbul’a yani şuan ki Kadıköy İlçesi’ne yerleşirler. Böylece kadıköy yöresindeki yerleşimin adı körlerin yeri anlamına gelen Kalkedon’dan gelir. II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet)’in İstanbul Fethi’nden sonra Kalkedonyanın yönetimi Osmanlı’ya yani II. Mehmed’e geçer. Kadıköy ilçesi, II. Mehmet tarafından İstanbul kadısı olan Hızır Bey’e verilir ve bu ilçenin ismi Kadıköyü adını buradan aldığı sanılmaktadır.

Kadıköy Tarihinde Daire 10 İlginç ve Şaşırtıcı Bilgi

Kadıköy İstanbul’un en hoş ilçelerinden birisi sayılmaktadır. İçerisinde türlü türlü çeşitlilikler barındırmaktadır. Bu hoş ve güzel ilçenin tarihi M.Ö. 3.000 Yılına kadar uzanmaktadır. Bu eşsiz yapıya, ruha sahip olan Kadıköy zamanında çok ilginç olaylara şahitlik etmiştir.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Sadece yoğurt yiyen Hacı Han

18. yüzyılda Kadıköy Fenerbahçe’de oldukça ilginç bir olay yaşandı. 1741 yılında İran şahının elçisine ve emrindekilere bir ziyafet verildi. Fakat tüm yemek boyunca Hacı Han’ın suratı asıktı. Hacı Han yemek boyunca sadece yoğurt yedi. Bir süre sonra durumun ne olduğu anlaşıldı. Elçi Fenerbahçe’ye gelirken protokol kurallarına aykırı bir şekilde Osmanlı ‘yemek emini’nin sağ tarafından yürüdü. Hacı Han bu durumdan dolayı memnuniyetsiz bir şekilde sadece yoğurt yedi.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Başı kesilen Hasan Paşa

Fenerbahçe Parkı şimdilerde olduğu gibi eskilerde de cennet köşelerden biriydi. Sultan 3. Ahmet’in kubbe vezirlerinden bir tanesi olan Firari Seyid Hasan Paşa’nın parkın ucunda bulunan bir fenerin odasında başı vuruldu. Kesik baş 3. Ahmet’e gösterildi ve Sarayburnu’ndan denize fırlatıldı. Hasan Paşa gövdesi ise Fenerbahçe’de denize bırakıldı.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Satılık semt Hasanpaşa

Şimdilerde öğrencilerin yoğunlukla ikamet ettiği Hasanpaşa 17. yüzyılda saray ağalarından birisi olan Mısırlı Osman Ağa’nın malıydı. Arazi 19. yüzyıla gelindiğinde Abdülmecit’in kapıcıbaşısı olan Hüsamettin Ağa’ya verildi. Daha sonra parça parça halka satıldı.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Boğa heykelinin bilinmeyen öyküsü

Kadıköy’de hepimiz bildiği boğa heykeli 1864 yılında İzidor Bonhevr adlı heykeltıraş tarafından Paris’te yapıldı. Heykelin yapılış amacı Fransız gücünü Almanlara göstermekti. Fakat Almanlar Fransız’ları yendi ve heykel Almanya’ya getirildi. Daha sonrasında Türkiye’nin 1. Dünya Savaşı’nda İngiliz ve Fransızlarla savaşması sonucunda Alman Kralı tarafından Enver Paşa’ya armağan edildi. Heykel öncelikli olarak Kadıköy’deydi fakat daha sonrasında Beylerbeyi’ne götürüldü. Oradan da Yıldız Sarayı, Bilezikçi Çiftiği, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Köşkü, Mermer Köşk, Lütfi Kırdar Spor Sarayı ve Kadıköy Kaymakamlık Binası gibi yerleri gezdi. 1987 yılında ise Altıyol kavşağına koyuldu.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Bağdat Caddesi’ne kibrit fabrikası

19. yüzyıla gelindiğinde Çiftehavuzlar bölgesine bir kibrit fabrikası kurulması düşünülüyordu. Bu bölgede çiftlik arazileri, bağlar ve konaklar bulunuyordu. Fakat kibrit fabrikası sadece düşüncede kaldı. Çünkü kibrit fabrikasının bölgeye zarar vereceği düşünülerek Küçükcekmece’ye yapıldı.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Neden Suadiye?

Hepimiz Suadiye’yi biliyoruz, peki hikayesini? Reşat Paşa dönemin önemli devlet adamlarındandı. Kızına ”Suad” ismini koymuştu. Kızını çok sevdiği için bir eser yaptırmak istedi. 1905 yılında Caddebostan ve Bostancı arasında bulunan bölgeye cami inşa ettirdi. Bu caminin ismi Suadiye Camii’ydi. Tabii ki bir süre sonra cami semte de ismini verdi.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Sarayda 381 çeşit hayvan

Sultan Abdülaziz resim ve heykel sanatına hayrandı. Özellikle hayvanlarla ilgili olanlara bayılırdı. Abdülaziz özellikle aslanı çok severdi ve bu bilgi dilden dile dolaşırdı. Bu sevgisinden dolayı bir dönem Beylerbeyi Sarayı’na 381 çeşit hayvan besleniyordu.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Papazın Çayırı

Fenerbahçe Stadı’nın bulunduğu alan Zühtüpaşa Mahallesi’dir. Eski zamanlarda bu bölgede bulunan ve Kalamış sahiline olan kesim Zühtü Paşa’nın arazileriydi ve o dönemde buralar oldukça ıssız bir yerdi. O zamanlarda bu bölgeye ”Papazın Çayırı” adı denirdi.  Bölge ”Papazın Çayırı” ismini ise 1809 doğumlu Ermeni papaz Andon Asunyan’dan almıştı.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Vahşi domuzlar Kızıltoprak’ta

Şu anda birçoğumuz Kızıltoprak’ın nasıl bir yer olduğunu biliyoruz fakat, şaşırtıcı bir bilgiyle karşılaşmak üzeresiniz. İşte şimdilerle alakası olmayan bir zaman gidiyoruz! 1920- 1930’lar. O zamanlar bu bölgede avcılar boş çayırlarda vahşi domuz avlarlardı.

Zirkon Suit Kadıköy Otel,’i Neden Tercih Etmelisiniz.

Zirkon Suit Otel, Kadıköy ilçesi’ne oldukça yakın konumdadır. Kadıköy merkezinden kalkan otobüsler sizleri zirkon suit otel’in yakıkına getirmektedir. Kadıköy-Pendik metro hattı, sayesinde kadıköy metrosu’ndan bindiğiniz zaman 4 durak sonra, kozyatağı metro durağı,’nda inerek otelimize gelebilirsiniz. konum olarak kadıköy Zirkon Suit otel’e araç ile 10 – 12 dakikalık bir seyahat ilede ulaşım sağlanmaktadır. Evcil Hayvan dostu otel, olarak kadıköy’den gelecek misafirlerimizn gözde konaklama yeri olarak kabul edilmekteyiz. Bostancı marmaray istasyonu, otelimize 7 – 8 dakika mesafede olduğu için şehir dışında İstanbul’a veya Anadolu yakası’nı ziyaret edecek misafirlerimiz için oldukça kolay bir ulaşım sağlamaktadır. İstanbul’a yapacağınız seyahatlerinizde; temiz, rahat, huzurlu, konforlu, hijyenik, güvenilir, konaklamanın noktası sayılmaktayız. Kadıköy otelleri, arasında en uygun otel, konumunda bulunabiliriz. Buna bağlı olarak Ailenizle konaklama yapacağınız zaman tabiki güvenilir otel aramak isteyeceksiniz. O zaman tam yerindesiniz.. Otelimiz aile olarak konaklama yapacak misafirlerimize uygun odalarımız ile rahat ve güvenilir bir konaklama yapabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havaalanı sayesinde istanbul’a gelecek misafirlerimiz ulaşımıze 30 dakikalık bir seyahatle Anadolu Yakası’nda kalabilecekleri en mütavazi oteli bulabilirler.

Detaylar & Tüm Bilgiler İçin Aşağıdaki Bağlantılara Tıklayarak Bizlere Ulaşabilirsiniz.

.

Total Views: 477Daily Views: 1